Instalacje fotowoltaiczne

IInstalacje fotowoltaiczne są hitem, jeśli idzie o ostatnie trendy w branży ogólnobudowlanej. Są opisywane jako idealne rozwiązanie na wiele bolączek współczesnego człowieka od rosnących kosztów energii elektrycznej po ekologię tego rozwiązania. Czy faktycznie tak jest?

Instalacje fotowoltaiczne a ekologia

Instalacja fotowoltaiczna czerpie energię z promieniowania słonecznego, więc z założenia jest zaliczana do „zielonych” źródeł energii. Aby jednak móc określić czy coś jest ekologiczne lub nie, musimy spojrzeć na temat z szerszej perspektywy.

Ekologia w odniesieniu do paneli słonecznych oraz wszelkiej maści instalacji fotowoltaicznych dotyczy głównie emisji CO2. Instalacje fotowoltaiczne nie emitują CO2 podczas produkcji prądu, jednak nie oznacza to, że nie generują one żadnej emisji.

Emisja w przypadku paneli może być związana na przykład z produkcją paneli. Elementy instalacji fotowoltaicznych powstają w procesach, które pochłaniają duże ilości energii. Jeżeli energia ta pochodzi z węgla lub innych paliw kopalnych wówczas emisja jest również bezpośrednio związana z fotowoltaiką.

Ekologiczne zatem czy nie?

Panele generują pewien ślad węglowy, ale z drugiej strony podczas działania produkują prąd, bez żadnej emisji. Wynika z tego tyle, że aby uznać panele i idące za nimi instalacje fotowoltaiczne za ekologiczne, muszą one wyprodukować tyle prądu, aby potencjalna korzyść braku emisji (związana z czysto wyprodukowaną energią) była większa niż emisja.

Te proste zasady wcale nie muszą być takie proste. W pierwszej kolejności musimy rozważyć kwestię związaną ze spadkiem wydajności paneli w czasie. Korzyść emisyjna pojawi się po dość długim czasie użytkowania. Jeśli w międzyczasie wymienimy panele na nowe, bez „spłaty” długu węglowego, to w rzeczywistości zaciągamy nowy.

Kupić instalację fotowoltaiczną czy nie?

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, przeciętny inwestor może mieć wątpliwości związane z potencjalnym zakupem fotowoltaiki.

Fotowoltaika jest dobrym oraz czystym źródłem energii, ale pod warunkiem, że konsument podchodzi do sprawy rozważnie i z wiedzą.

Instalacja fotowoltaiczna jest instalacją, która musi mieć czas na spłatę długu środowiskowego. W przeciwnym wypadku staje się tylko kolejnym gadżetem, jaki chcemy kupić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here