Internet dla gamerów – na co zwrócić uwagę

Chcesz być najlepszy w branży gamerów? Musisz mieć odpowiedni Internet. Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław – nie ma znaczenia, z jakiego miasta pochodzisz, bo wśród gamerów nie liczy się fizyczna odległość, pod warunkiem, że może być szybko pokonana przez cyfrowe dane. Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając swojego dostawcę? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym dokonasz najlepszego wyboru.

1. Szybkość łącza

Tu nie ma zaskoczeń: im szybsze łącze, tym lepiej. Dlaczego? Bo dzięki temu możliwe będzie na przykład ściąganie zakupionych gier w wirtualnej dystrybucji. Oczywiście gry można ściągać bez względu na szybkość łącza, ale ponieważ są to duże pliki, na wolnych połączeniach czas oczekiwania może wynieść pół dnia. Nie tylko ściąganie gier jest tu ważne, podobnie działać będą ich aktualizacje – im szybsze połączenie, tym krótszy czas oczekiwania na pobranie paczki z aktualizacją, a to oznacza szybszy dostęp do poprawionej gry.

Szybkość łącza jest też potrzebna przy wieloosobowych grach w trybie on-line dla utrzymania płynności rozgrywki.

2. Symetria łącza

Łącza internetowe możemy podzielić na symetryczne i asymetryczne. Różnica między nimi polega na tym, że łącza symetryczne mają tę samą prędkość downloadu (pobierania danych) i uploadu (wysyłania danych), natomiast w przypadku łącz asymetrycznych te wartości są różne – praktycznie zawsze upload jest wtedy niższy od downloadu. To mogą być znaczące różnice, na ogół upload stanowi prędkości 10% downloadu, choć może być jeszcze mniej. Dla przeciętnego użytkownika, który więcej danych pobiera, niż wysyła, ta różnica bywa niezauważalna, ale nie dla aktywnego gamera. Gry sieciowe wymagają przesyłania danych o naszych ruchach, a jeśli do tego chcielibyśmy nagrać filmik z naszej rozgrywki i załadować go na serwis społecznościowy, albo jeszcze lepiej: udostępniać w czasie rzeczywistym, wtedy niski upload może nam skutecznie pokrzyżować plany.

3. Światłowód

Światłowód to technologia przesyłania informacji za pomocą wiązki światła podróżującej przewodem. W odróżnieniu od wcześniej używanych kabli miedzianych światłowody są wytrzymałe na warunki pogodowe oraz biegną zwykle pod ziemią. Znaczy to, że połączenie za pomocą światłowodu jest dużo bardziej stabilne. A nie ma chyba niczego bardziej denerwującego, niż zerwane połączenie w trakcie ważnej gry. Światłowód to także łącze dużo szybsze.

Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najszybszy Internet? Poznań to odpowiednie miejsce na takie poszukiwania, ponieważ tamtejszy operator INEA ma możliwość przesyłu danych z prędkością do 10 Gb/s, co jest rekordem w skali Polski i naprawdę niezłym wynikiem w skali świata. Ale nie martw się, w innych miastach również znajdziesz dobre światłowodowe łącza dla gamerów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here