Polacy coraz częściej zwracają uwagę na jakość powietrza, którym oddychają. Problem smogu dotyka kolejnych miast i miasteczek, co skłania nas do szukania sposobów, dzięki którym możemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza, o ile nie tego na zewnątrz, to chociaż tego domowego. A jakość powietrza to nie tylko poziom jego zanieczyszczenia, ale też jego wilgotność. Choć często nie przywiązujemy większej wagi do poziomu wilgotności powietrza w naszych domach, powinniśmy zadbać o jego optymalizację. Jak to zrobić i dlaczego utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest takie ważne?
Niska wilgotność powietrza – przyczyny
Przyczyn obniżonej zawartości cząsteczek wody w powietrzu może być wiele. Na suche powietrze narażeni jesteśmy przede wszystkim w okresie grzewczym. Maksymalnie odkręcanie grzejników i zamykanie okien to prosty sposób na zbyt niską wilgotność w mieszkaniu. Brak regularnego wietrzenia pomieszczeń lub inteligentnego nawilżacza powietrza nie pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu wilgotności. Nie bez winy jest również system klimatyzacji, który pozbywa się cząsteczek wody zarówno latem, jak i zimą.
Niska wilgotność powietrza – skutki
Problem suchego powietrza dotyka większości z nas. Niski poziom wilgotności powietrza powoduje przesuszanie się śluzówki gardła i nosa, przez co narażeni jesteśmy na szereg nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów. Problemy z oddychaniem, nasilający się kaszel, suchość w gardle – to tylko niektóre z częstych skutków suchego powietrza w mieszkaniu. Dochodzą również problemy z przesuszoną, łuszczącą się skórą czy atopowym zapaleniem skóry.
Wysoka wilgotność powietrza – przyczyny
Zbyt wysoki poziom wilgotności w domu może być równie szkodliwy dla zdrowia jak suche powietrze. A przyczyn powietrza przesyconego wilgocią można doszukiwać się w nieodpowiedniej izolacji cieplnej budynku, niesprawnej wentylacji czy nieszczelność w instalacjach wodociągowych. A wilgoć w mieszkaniu to wręcz raj dla drobnoustrojów – grzybów, pleśni czy roztoczy.
Wysoka wilgotność powietrza – skutki
Zbyt wysoka wilgotność powietrza w domu przyczynia się do powstawania problemów z układem oddechowym. Duża wilgotność sprzyja rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym i drobnoustrojowym. Wysoka zawartość wody w powietrzy wzmaga także uczucie zmęczenia i senności.
Jak utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza?
Wietrzenie pomieszczeń zimą jest równie ważne jak latem. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, by jakość powietrza uległa poprawie. Oczyszczacz i nawilżać powietrza równie skutecznie poradzi sobie z problemem zbyt wilgotnego lub suchego powietrza w domu. Co więcej, takie urządzenie usuwa z powietrza alergeny, mikroorganizmy czy smog.