Rozwój techniki jest zauważalny niemalże w każdym aspekcie naszego życia. Najbardziej jest to widoczne w przypadku kiedy przez jakiś czas nie korzystamy z danego typu urządzenia, a po pewnym okresie czasu wracamy do niego. Technika przez kilka lat potrafi mocno pójść na przód i dane urządzenie może już wyglądać i pracować zupełnie inaczej. Oczywiście nie ominęło to również samochodów. Wszelkie nowinki pojawiają się początkowo w autach klasy wyższej takich jak Mercedes klasy S, Audi A8 czy BMW serii 7. Jednak z biegiem lat, niegdyś skomplikowane funkcje, zaczynają się pojawiać w miejskich i kompaktowych pojazdach. Jest to związane ze spadkiem cen na tego typu wynalazki i rozwojem technologii umożliwiających cięcie kosztów. Jednak jakie ciekawostki możemy znaleźć w nowoczesnych samochodach? Nawigacja do samochodu jest jednym z tego typu wynalazków.
Nawigacja do samochodu
Co prawda powstała już w latach 90. XX wieku, jednak pierwsze urządzenia tego typu były bardzo prymitywne. Po za tym obsługiwały dosyć ograniczony obszar, ponieważ często było to terytorium jednego kraju. Jednak rozwój techniki przyczynił się do tego, że teraz nawigacje samochodowe to swojego rodzaju rozbudowane aplikacje obsługiwane przez mocny komputer samochodowy. Jeśli chodzi o funkcje to, oprócz samego nawigowania do celu podróży, jedną z ciekawszych jest możliwość śledzenia informacji o natężeniu ruchu drogowego w okolicy i przesyłaniu go do naszego samochodu. Program jest w stanie ponownie przeliczyć trasę uwzględniając aktualnie występujące korki, i zaproponować nam możliwość szybszego dojazdu. Ponadto mapy nawigacyjne są coraz bardziej dokładne i oferują zdjęcia większości ulic na świecie.
Jednym z bardziej przydatnych wynalazków stosowanych w nowoczesnych samochodach są systemy utrzymywania pasa ruchu, które często są połączone z aktywnym tempomatem. Mowa o kilku czujnikach i wbudowanych kamerach, które są w stanie m.in. utrzymywać nas samochód w pasie ruchu. Jeśli zaczyna on zjeżdżać w kierunku linii bocznej to samochód automatycznie skręci kierownicę w przeciwną stronę. Dołożenie do tego wszystkiego funkcji automatycznego tempomatu sprawia, że auto jest w stanie zwolnić przed wolniej jadącym pojazdem. Idąc jeszcze dalej, część samochodów jest w stanie sprawdzić czy w tej sytuacji może wyprzedzać i jeśli z tyłu droga jest wolna to wykona taki manewr, a następnie powróci do ustalonej przez nas wcześniej prędkości.
Nawigacja na smartfonie
Jednak nie każdy z nas dysponuje samochodem, w który wbudowane są takie cuda techniki. Czy wówczas skazani jesteśmy na korzystnie ze zwykłych papierowych map? Oczywiście że nie – albowiem nawigację możemy uruchomić na każdym smartfonie. I co ważne – nie musimy ściągać żadnej aplikacji, ani zapychać pamięci telefonu dodatkowym oprogramowaniem. Wystarczy nam dostęp do internetu i pozwolenie Google na śledzenie naszej lokalizacji. Mapy Google są często aktualizowane i korzystanie z nich znacznie ułatwia podróżowanie. Smarfona można umiejscowić w specjalnym uchwycie, który z kolei może być umocowany do szyby. Jak więc widać nie potrzeba nie wiadomo jakich zabiegów, czy też nowoczesnego samochodu, aby móc korzystać z nawigacji.
Podróżowanie z nawigacją
Oczywiście nawigacja w samochodzie to bardzo duże udogodnienie podczas podróży. Jednak musimy pamiętać, aby nie korzystać z niej całkowicie bezrefleksyjnie. Dlaczego? Przede wszystkim może się bowiem okazać, że jakaś zmiana w infrastrukturze drogowej nie została jeszcze uwzględniona w naszej wersji nawigacji i zwyczajnie możemy zostać wywiezieni w przysłowiowe pole. Dlatego warto nie tylko śledzić trasę na mapie, ale również uważnie obserwować to co dzieje się na drodze przed nami. I przede wszystkim patry na znaki, które mogą informować choćby o objazdach, co niekoniecznie może nam się wyświetlić na nawigacji.
Mapa zawsze pod ręką
Niemniej jednak jakbyśmy nowoczesnej nawigacji nie mieli w naszym samochodzie, to zawsze powinniśmy również wozić ze sobą zwykłą mapę papierową. W razie awarii nawigacji, albo jak nam się rozładuje smartfon, taka mapa może być dla nas niewątpliwie ratunkiem. Warto też wiedzieć jak z niej korzystać i umieć znaleźć swoje położenie na mapie. Wydawałoby się to dziecinnie proste, jednak kto z nas w obecnych czasach korzysta z map analogowych? Zamiast takiej mapy można mieć w samochodzie również atlas samochodowy, w którym znajdziemy przydatne informacje dedykowane specjalnie dla kierowców. Z nich dowiemy się gdzie umiejscowione są fotoradary, czy też gdzie można zjechać na odpoczynek posiłek. Znajdziemy tam również informacje o noclegach i atrakcjach turystycznych, a także numery alarmowe do różnych służb. Mimo posiadania nawigacji w samochodzie zawsze warto mieć pod ręką mapę lub atlas samochodowy.