Z czego składa się komputer i jak go rozbudować

Użytkownicy komputerów, którzy nie pasjonują się informatyką i technologią, mogą nie wiedzieć z czego jest on zbudowany. Czasem warto jednak wiedzieć, co kryje w sobie obudowa, aby móc samemu złożyć komputer lub rozbudować ten, który już mamy. Z czego składa się komputer i jak go rozbudować?

Z czego składa się komputer i jak go rozbudować

Z czego składa się komputer i jak go rozbudowaćPodstawowym elementem każdego komputera jest płyta główna. To do niej podpinamy wszystkie ważne komponenty. Ważne więc, aby była kompatybilna z innymi podzespołami, które są na rynku. Dysk twardy, na którym zapisywane są dane, programy, zdjęcia, muzyka. Do wyboru mamy zazwyczaj dyski HDD (bardzo pojemne, ale niezbyt szybkie) oraz SSD (dużo szybsze od HDD, jednak mniej pojemne). Procesor, czyli serce komputera. Od jego wydajności będzie zależeć sprawność komputera w uruchamianiu kolejnych procesów, grach komputerowych czy renderowaniu filmów. Obecnie liderami na rynku procesorów są AMD oraz Intel. Niektóre procesory mają odblokowany mnożnik, dzięki czemu można je dodatkowo podkręcać.

Pamięć RAM i karta graficzna

Pamięć RAM, czyli operacyjna. Kiedy robimy coś na komputerze, kopia programu czy funkcji, jaką używamy, zostaje skopiowana do pamięci RAM, na czas kiedy używamy danego zasobu. Im więcej ramu tym lepiej, pozwoli to na płynne działania kilku funkcji jednocześnie. Karta graficzna – przydatna dla grafików czy graczy, osoby używające komputera do pracy raczej zadowolą się zintegrowaną kartą graficzną wbudowaną w procesor. Karta dźwiękowa – również może być zintegrowana lub osobno zamontowana. Zasilacz – podstawowy element komputera. Wiatraczek z chłodzeniem – im wydajniejszy komputer, tym lepszego chłodzenia potrzebuje.

Rozbudowa komputera

Jak rozbudować komputer? Musimy sprawdzić, jakie procesory, pamięć ram itd. obsługuje nasza płyta główna. Wtedy możemy np. kupić inny procesor i go wymienić, bądź dokupić kość pamięci ram i dołożyć ją obok poprzedniej, zwiększając jej ilość. Niektóre obudowy i płyty główne pozwalają, aby mieć zamontowane np. dwa dyski, więc możemy kupić szybki SSD zachowując stary HDD, co przyda się wielu osobom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here