Triaki – co to takiego?

0
10843

Triak, inaczej nazywany symistorem. Triak jest elementem o charakterze półprzewodnika.

Triaki są stosowane jako łączniki dwukierunkoweprądu. Używane są również jako przekaźniki oraz regulatory mocy.

Triak jako półprzewodnik należy do rodziny tyrystorów. Tyrystor to element pełniący funkcję półprzewodnika. Trystor składa się z czterech warstw w układzie p-n-p-n. Ponadto, tryystor jest wyposażony w 3trzy elektrody. Dwie z elektrod trystora są przyłączone do warstw skrajnych, a trzecia elektroda jest przyłączona do jednej z warstw środkowych.

Elektrody w trystorze przyłączone do warstw skrajnych, które nazywa się katodą   i anodą. Z kolei elektrodę przyłączoną do warstwy środkowej nazywa się bramką.

Triaki – budowa

Triak posiada trzy końcówki. Końcówkami triaka są dwie anody A1 i A2 oraz bramkę G.

Triaki wykorzystywane są w obwodach prądu przemiennego. Triaki mają przewodzić prąd w obu kierunkach. Triak rozpoczyna swoje działanie prądem bramki. Z kolei ulega wyłączeniu, kiedy natężenie prądu jest równe zero.

Sterowanie triakami

Triaki bardzo często są sterowane przez diaki. Diak jest odmianą tyrystora. Diak to inaczej dwukierunkowy półprzewodnikowy element wyzwalający. Element ten składa się z dwóch połączonych antyrównolegle (inaczej równolegle i przeciwsobnie) dynistorów.

Diak działa w taki sposób, że przełącza się ze stanu blokowania do stanu przewodzenia prądu. Diaki stosowane są zwykle w układach wyzwalających triaki.

Gdzie szukać sprawdzonego sprzedawcy triaków?

Polskim, sprawdzonym, sprzedawcą i dystrybutorem triaków jest krakowska firma Micros, z której pełną ofertą można zapoznać się na stronie internetowej firmy. Oferta dostępna pod linkiem: http://micros.com.pl/pl/catalog/156/triaki. Firma Micros z Krakowa od lat specjalizuje się w sprzedaży triaków oraz innych tego typu produktów.

[Głosów:9    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here