Jak prawidłowo zeskanować kody kreskowe

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach, gdy rynek e-commerce rozwija się tak prężnie przedsiębiorcy muszą zwracać uwagę na szybkość i jakość obsługi zamówienia. Bezsprzecznie dzięki rozwiązaniom takim jak system kodów kreskowych wykorzystujących czytnik znacząco skraca czas realizacji zamówienia. Oprócz tego ryzyko popełnienia błędu przy wykonywaniu rutynowych czynności znacznie maleje.

Czytnik kodów kreskowych – co warto o nim wiedzieć?

Czytnik kodów kreskowych to urządzenie przeznaczone do odczytywania informacji, które zapisane są w postaci kodu kreskowego. Dzisiejsze czytniki kodów kreskowych są z reguły tak zwaną emulacją klawiatury, oznacza to, że kod pojawia się na ekranie komputera w miejscu kursora. Czynność ta odbywa się za pomocą wiązki światła w postaci diody laserowej lub diody LED. Pochłania ona kolor czarny, a następnie odbija się od białej powierzchni kodu tworząc sygnały elektryczne. Aby skanery kodów kreskowych działały prawidłowo należy należy ułożyć kod kreskowy w taki sposób względem wiązki światła, zęby przecinała one wszystkie kreski kiedy mamy do czynienia z kodem jednowymiarowym. Jeżeli chodzi o kody dwuwymiarowe to należy ułożyć kod w taki sposób, aby dzielił on znak graficzny poziomo mniej więcej w połowie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czytników kodów kreskowych. Niemniej jednak zdecydowana większość dostępnych urządzeń skanujących, to skanery oferujące typ skanowania dwukierunkowego, które są w posiadaniu jednej linii skanującej. Taka budowa sprawia, że możliwe jest odczytanie kodu odwróconego, czyli ustawionego do góry nogami względem wiązki lasera lub diody.

Skanowanie pojedynczą linią – czy jest to możliwe?

Na rynku znajdziemy także czytniki kodów kreskowych, które są wielokierunkowe. Takie urządzenie pozwoli na odczyt kodów w wielu różnych kierunkach. Ponadto posiadają od kilku do nawet kilkunastu linii skanujących. Taka budowa z pewnością ułatwi odczytanie informacji zawartych w kodzie, oprócz tego przyspieszy pracę, eliminując konieczność ustawienia kodu w konkretnej pozycji. Wiązka światła, która obecna jest w skanerach wielokierunkowych wytwarza siatkę linii skanujących, a wpływa to na szybsze zeskanowanie kodu. Taki układ sprawi, że osiągalne staje się zeskanowanie kodu ułożonego nie tylko poziomo oraz kodu odwróconego względem wiązki. Jeżeli kod będzie odchylony pod kątem ale trafi na chociażby jedną z linii skanujących to nadal możliwe będzie poprawne skanowanie.

Przykładem czytników kodów kreskowych, które posiadają kilka linii skanujących jest HD35 oraz HD-S92.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here