klawiatura ergonomiczna

Współczesny świat można nazwać światem skomputeryzowanym. Praktycznie w każdej dziedzinie życia możemy napotkać urządzenia IT. Wiele dziedzin zostało zinformatyzowanych, a wiele zwyczajnych do tej pory czynności przeniesionych zostało w wirtualny świat. Informatyzacja wkracza zatem szeroko w nasze życie osobiste i zawodowe i praktycznie nie ma od tego odwrotu. Współczesny człowiek musi przejść nad tym faktem do porządku dziennego i nie próbować się temu przeciwstawić. W związku z powyższym bardzo istotne jest zapewnienie, aby urządzenia IT były wygodne, ergonomiczne i funkcjonalne jak na przykład klawiatura ergonomiczna. Źle zaprojektowane będą irytowały użytkowników, co więcej mogą być przyczyną powstawania schorzeń zawodowych.

Klawiatura ergonomiczna

Co prawda funkcjonują przepisy bhp, które mają zadbać o ergonomię na stanowisku pracy, jednakże przestrzeganie zawartego w nich minimum to nie wszystko. Ergonomia i funkcjonalność nie może ograniczać się do odpowiedniego ustawienia biurka, wystarczającego oświetlenia, czy też właściwie wyprofilowanego fotela. Powinna obejmować również używany sprzęt i jego przydatność do wykonywania określonych czynności przez długi okres czasu. Każdy komputer na przykład powinien być wyposażony w takie minimum jakie stanowi klawiatura ergonomiczna, czy też podkładka pod nadgarstek do używania myszy. Dzięki temu nie będzie się narażało układu kostno-stawowego na zmęczenie spowodowane nadmierną eksploatacją dłoni i przede wszystkim nadgarstków. Odpowiednio wyprofilowana klawiatura ergonomiczna znacznie odciąży również obręcz barkową i mięśnie przedramienia.

Szczególnie istotne jest to w przypadku stanowisk narażonych na długotrwałe użytkowanie komputera, takich jak: programista, czy pracownik do obsługi baz danych. W każdym takim przypadku zmęczenie kończyn górnych i ich nadwyrężenie może prowadzić do długotrwałego zwolnienia i niemożności wykonywania pracy. Co więcej niedogodności takie przy braku zmiany na odpowiedni sprzęt będą się nawracać i skutkować pogłębianiem się dolegliwości. Oprócz klawiatury dobrze jest posiadać właściwy monitor z powłoką antyrefleksową, która nie będzie obciążać wzroku. Nie należy zapomnieć o prawidłowej postawie i siedzeniu, które będzie w stanie odciążyć nasz kręgosłup. Należy również pamiętać i przestrzegać zasady pięciominutowego odpoczynku na każdą godzinę pracy. Dzięki temu na pewno dłużej będziemy funkcjonować przy stanowisku komputerowym bez zbędnych dolegliwości.

Podsumowanie

Podsumowując należy stwierdzić, że prawidłowo wyposażone stanowisko pracy w obecnych czasach to podstawa. Odpowiednie ustawienia biurka, właściwe oświetlenie, monitor z powłoką antyrefleksową będą na pewno nam przydatne. Oprócz tego dobrze jest zwrócić uwagę na drobny sprzęt komputerowy. Do ciągłej pracy przy komputerze niezbędna wręcz jest klawiatura ergonomiczna. Dzięki jej nasze nadgarstki i dłonie nie będą narażone na długotrwałą pracę w wymuszonej pozycji i nie okupimy takiej pracy groźną kontuzją.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here