Kupony, rabaty, bony zniżkowe i inne formy oszczędzania

Robisz zakupy i oszczędzasz – to ideał współczesnej mikroekonomii, czyli zarządzania własnym, domowym budżetem. Sposobów na osiągnięcie tego ideału jest wiele, kupony, rabaty, bony zniżkowe należą do popularnych, choć nie jedynych form oszczędzania przy codziennych wydatkach. Co można zrobić, by podreperować budżet, odłożyć kwotę na wakacje lub nieprzewidziany wydatek? Podpowiadamy!

Przemyślane zakupy – klucz do sukcesu

Najlepszą metodą, do której inne w zasadzie się sprowadzają, są dobrze przemyślane zakupy. Kupony, rabaty czy bony zniżkowe mogą pomóc w oszczędzaniu, szczególnie kiedy robimy przemyślane zakupy. Zacznij więc od dobrego planu. Najlepiej spisz go – w formie listy zakupów! To sposób znany od dawna, ale jego użyteczność ani trochę nie przeminęła. Zanim pójdziesz na zakupy, zastanów się, czego potrzebujesz, czego ci brakuje. I zapisz to.

Jeśli chcesz zrobić naprawdę przemyślane zakupy, musisz też ułożyć menu na najbliższe dni – o ile gotujesz w domu. Jeśli jesz na mieście, to gotowanie w domu może być przy okazji dużą oszczędnością. W każdym razie zastanów się nie tylko nad tym, czego ci brakuje, ale też nad tym, czego chcesz użyć w najbliższym tygodniu – co konkretnie zamierzasz ugotować. Możesz nawet sprawdzić przepisy, kontrolując przy okazji listę składników.

Promocje, kupony, rabaty – zwróć na nie uwagę

Promocje, kupony, rabaty – obniżki niejedno mają imię. Najlepiej wziąć pod uwagę promocje przy układaniu listy zakupów czy planowaniu tygodniowego menu. Sprawdź gazetki z promocjami. Nie masz ich pod ręką? Nie szkodzi, zawsze możesz znaleźć je w internecie – to szybki, wygodny i ekologiczny sposób pozyskiwania informacji. Przydatne będą też aplikacje, w których często znajdziesz dedykowane kupony i rabaty.

Kiedy już wiesz, na jakie promocje możesz liczyć, wokół tych produktów łatwiej będzie ci zbudować menu i listę zakupów. Oczywiście nie musisz kupować i wykorzystywać wszystkich artykułów, jakie znajdziesz w obniżonych cenach.

Kupuj większe ilości produktów na promocjach

Ta rada nie dotyczy wszystkich produktów, a jedynie tych, które po pierwsze mają długą ważność (odległą datę przeznaczenia do spożycia), a po drugie – których używasz regularnie. Świetnie sprawdzi się tu np. herbata czy kawa, ale też dużo tak zwanych suchych towarów – makarony, kasze, ryż itp. Możesz je trzymać w warunkach domowych przez długi czas. Dlatego, kiedy zauważysz jeden z tych produktów w promocji, możesz śmiało nabyć większy zapas. Dzięki temu produkty, które za jakiś czas i tak byś kupił – w pełnej cenie – możesz z wyprzedzeniem nabyć w promocji. Wymaga to niekiedy wygospodarowania dodatkowej przestrzeni do ich składowania, jednak jest naprawdę opłacalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here