Przekazanie samochodu na cele prywatne

Warto wiedzieć, że podatnicy prowadzący firmę mogą przekazać składniki majątku, które stanowią środek trwały przedsiębiorstwa na własne cele. Oczywiście wiąże się to z koniecznością właściwego udokumentowania zdarzenia, a także konsekwencjami podatkowymi. Należy mieć świadomość, jakie skutki podatkowe będzie powodowało przekazanie auta na cele prywatne.

Z czym dokładnie wiąże się przekazanie samochodu na cele prywatne?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wycofanie środka trwałego z przedsiębiorstwa będzie łączyło się ze sporządzeniem właściwej dokumentacji. Należy również zaznaczyć, że przy przekazywaniu pojazdu firmowego na cele prywatne konieczne będzie sporządzenie dokumentu likwidacji (LT) albo protokół likwidacji, datę przekazania środka trwałego, dane firmy, datę sporządzenia, podpis właściciela przedsiębiorcy, a także dane, które pozwolą na jednoznaczną identyfikację składnika majątku.

Skutki podatkowe przekazania samochodu na cele prywatne

Koniecznie należy również mieć świadomość, że przekazanie samochodu na cele prywatne w określonym przypadku będzie wywołuje bowiem istotne skutki na gruncie podatku od towarów i usług, a także podatku dochodowego.

Przekazanie pojazdu firmowego z majątku firmowego do prywatnego a VAT

Warto zdawać sobie sprawę, że w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie będzie posiadał prawa do częściowego albo pełnego odliczenia VAT przy nabyciu pojazdu, nie będzie zobligowany do nabycia podatku VAT w sytuacji, gdy samochód osobowy zostanie wycofany z działalności.

Nie można zapomnieć, że w przeciwnym wypadku, gdy właściciel firmy będzie posiadał prawo do odliczenia VAT przy nabyciu pojazdu niezbędne będzie wykazanie podatku VAT, który jest należny w deklaracji VAT za ten okres, w którym nastąpiła sprzedaż.

Z kolei w sytuacji, gdy dany przedsiębiorca odliczył 50% podatku VAT od nabycia pojazdu, gdy został on przekazany na cele prywatne, może skorygować nieodliczoną część podatku VAT w sytuacji, gdy wycofanie samochodu wykorzystywanego prywatnie, a także w działalności nastąpiło w okresie trwania tej korekty.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here