Uniwersalny laptop do domu

Laptopy szturmem podbiły rynek komputerowy i w dużej mierze wyparły komputery stacjonarne. Ich poręczność i praktyczność sprawiła, że komputer którego można używać tylko w jednym miejscu dla wielu osób stał się zbędny i zamieniły komputer stacjonarny na laptopa.

Uniwersalny laptop do domu

Uniwersalny laptop do domu nie musi posiadać tak zaawansowanych funkcjonalności jak laptopy dla graczy czy do prac np. projektowych. Warto tak dobrać jego parametry żeby nie przepłacać niepotrzebnie za funkcje które i tak nie będą przez nas wykorzystane.

Uniwersalny laptop do domuUniwersalna matryca do użytku domowego to zazwyczaj 15,6 cala. Taki rozmiar pozwala na komfortowe przeglądanie stron internetowych czy oglądanie filmu jeśli odległość od ekranu nie jest za duża. Kwestią wyboru pozostaje czy chcemy matrycę matową czy błyszczącą. Ta pierwsza lepiej sprawdzi się jeśli często będziemy laptopa używać przy mocnym świetle słonecznym np. na tarasie lub w salonie umiejscowionym od południowej strony. Matryca błyszcząca lepiej oddaje kolory, ale korzystanie z niej w mocnym oświetleniu może być utrudnione. Kolejnym parametrem jest procesor. Sprzedawcy prawdopodobnie będą wychwalać zalety procesorów z serii i7 jednak w praktyce u użytku domowym nie będziemy w stanie wykorzystać ich potencjału. Procesory Intel Core z serii i3 lub i5 będą w zupełności wystarczające do użytku domowego.

To samo tyczy się pamięci RAM, w większości przypadków wystarczające będzie 4 lub 8 GB pamięci podręcznej. Warto zwrócić uwagę na dysk twardy. Często w laptopach stosowane są tradycyjne dyski HDD. Mają one większą pojemność niż nowoczesne dyski SSD jednak ich szybkość jest dużo niższa. Wybór dysku SSD wydaje się dobrym wyborem. Laptop będzie uruchamiał się dużo szybciej. Również praca na nim będzie bardziej komfortowa. Kopiowanie plików czy rozpakowywanie archiwów będzie trwało zdecydowanie mniej czasu. Większość laptopów posiada obecnie standard USB 3.0 lub 3.1 co pozwala na dokupienie dodatkowego dysku zewnętrznego jeśli ilość pamięci będzie dla nas niewystarczająca. W praktyce jednak okazuje się że dysk SSD o pojemności 256GB wystarcza do użytku domowego, a zewnętrzny dysk będziemy wykorzystywać tylko do archiwizowanie zdjęć, filmów czy dokumentów, z których i tak na co dzień nie korzystamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here