Czym są adresy IP i MAC?

Każdy z nas spędza codziennie co najmniej kilka godzin w sieci. Przeglądamy najświeższe wiadomości z życia gwiazd, podglądamy poczynania znajomych na portalach społecznościowych czy szukamy okazji na aukcjach internetowych. A czy zastanawialiście się kiedyś, jak działa internet? Dziś odpowiemy na pytanie, czym są adresy IP i MAC.

Adres IP – czym tak właściwie jest?

Jak można zidentyfikować nasze urządzenie? Adres IP nazywany jest przez wielu „numerem rejestracyjnym” komputera, tabletu czy smartfonu, jednak tak naprawdę możne on określać kilka, kilkanaście, a nawet niekiedy kilkadziesiąt urządzeń, dzieląc przy tym jeden, publiczny adres. Jak sprawdzić adres IP i jak jest on zbudowany? Jego zapis następuje najczęściej w systemie dziesiętnym z kropkami jako przerwa, szesnastkowym, a niekiedy dwójkowym, oddzielony spacjami lub dwukropkiem. Adres IP posiada podział na oktety, czyli jednostki informacyjne składające się z ośmiu bitów. Są to najmniejsze jednostki pamięci. Dzięki protokołom IP możemy znaleźć grupy interfejsów sieciowych lub sam interfejs. Adres IP zazwyczaj nadawany jest przez naszego usługodawcę internetowego, jednak w przypadku sieci lokalnych za jego przypisanie odpowiada administrator. Dzięki adresom IP bez problemu znajdziemy interfejs sieciowy. Obecnie stosuje się już szóstą wersję protokołu IP – IPv6, która zadebiutowała 8 czerwca 2011 roku podczas globalnych testów. Najpopularniejsza do dzisiaj jest wersja IPv4, której – zdaniem specjalistów – pula skończyłaby się w okolicach roku 2016, piąta wersja nie zdobyła dużego grona zwolenników ze względu na marne dopracowanie.

Adres MAC – po co i dlaczego?

Adresem MAC (Medium Access Control) nazywamy adres fizyczny naszej karty sieciowej. To właśnie adres MAC moglibyśmy określić „numerem rejestracyjnym” używanego przez nas sprzętu, a nie adres IP. Jest to 48-bitowy (lub 6-bajtowy – 1 bajt odpowiada 8 bitom) kod zapisany szesnastkowo. Pierwsze 24 jednostki określają firmę odpowiedzialną na produkcję naszej karty sieciowej, a kolejne to niepowtarzalny kod przypisany tylko do danego urządzenia. Od kilku lat producenci pozwalają na zmianę adresu IP swoich produktów. Jest to niezwykle przydatne w przypadku zakupu nowego komputera stacjonarnego podłączonego do sieci przewodowo, ponieważ nie musimy kontaktować się z usługodawcą w celu zmiany w jego bazie. Możemy po prostu sklonować adres MAC naszego starego urządzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here