Drukarka do zdjęć

Obecnie na rynku jest dostępny szeroki wybór drukarek do zdjęć. Dzięki temu niezależnie, czy chcesz drukować fotografie na własne domowe potrzeby, czy też prowadzisz firmę fotograficzną, z pewnością znajdziesz odpowiednie dla siebie urządzenie. No właśnie, czym kierować się przy wyborze takiego drukarki do zdjęć? Na jakie funkcje i parametry warto zwrócić uwagę? Opowiemy w tym artykule.

Wybór drukarki do zdjęć – od czego zacząć

Wraz z postępem technologicznym niemal każdy z nas ma w swoim smartfonie bardzo dobrej jakości aparat fotograficzny. Dodatkowo pojawienie się na rynku wysokiej klasy lustrzanek cyfrowych w przystępnych cenach przyczyniło się do tego, że dużo i chętnie fotografujemy. Oczywiście na 10 złych zdjęć jedno wychodzi dobrze, jednak dzięki dużej pojemności kart graficznych można tych zdjęć zrobić dosłownie setki. Pozostaje drobna korekta w programie graficznym i mamy zdjęcia idealne, które można wydrukować. Właśnie, jak więc wybrać drukarkę do zdjęć?

Trzeba zacząć od odpowiedzenia sobie na kilka pytań:

  1. Jak dużo będę drukować?
  2. Czy wydruki mają być profesjonalnej jakości?
  3. Ile mogę na to przeznaczyć?
  4. Czy drukarka ma spełniać również inne funkcje?
  5. Czy ma być to urządzenie mobilne?

Odpowiadając na postawione wyżej zagadnienia, mocno zawęzimy krąg modeli, które spełnią nasze oczekiwania.

Jaka drukarka atramentowa do zdjęć do użytku domowego?

To pytanie dotyczy przede wszystkim amatorów, którzy zdjęcia chcą wydrukować raz na jakiś czas. Wtedy warto zdecydować się na urządzenia, które będzie pełnić również inne funkcje. Najlepsza jest drukarka atramentowa, która umożliwia wysokiej jakości wydruki zdjęć, zwłaszcza jak zastosujesz dobre tusze. Dodatkową zaletą takiej drukarki jest możliwość ustawienia druku czarno-białego, co będzie obniżać koszty materiałów eksploatacyjnych przy codziennym użytkowaniu.

Warto również pamiętać, że coraz więcej drukarek atramentowych to urządzenia wielofunkcyjne pozwalające na skanowanie i kopiowanie dokumentów. Taki sprzęt to dobra opcja, nie tylko do domu, ale również małego biura.

Wybierając takie urządzenie, warto sprawdzić kilka istotnych parametrów, takich jak:

– rozdzielczość wydruku – coraz powszechniejszym standardem są drukarki atramentowe o rozdzielczości 4800 × 1200 dpi;

– szybkość wydruku – parametr ten jest szczególnie istotny, jeśli potrzebujesz wydrukować również inne materiały i to dość szybko;

– przybliżone koszta eksploatacji – jest to szczególnie istotna kwestia, jeśli zależy Ci na dość tanim drukowaniu.

Jeśli szukasz dobrej jakości drukarek atramentowych i materiałów eksploatacyjnych, warto zajrzeć na stronę https://tonatuszu.pl/materialy-eksploatacyjne/tusze/tusze-hp.

Drukarka do zdjęć dla profesjonalisty

Wybierając profesjonalną drukarkę do zdjęć, warto zastanowić się nad kupnem drukarki termosublimacyjnej. Czym dokładnie się charakteryzuje takie urządzenie i jak działa?

Zasada jest dość prosta. Barwniki umieszczone są na specjalnej trójkolorowej foliowej wstędze (kolory Cyjan, Magenta, Yellow). Pod wpływem ciepła rozpuszczają się, a następnie są przenoszone na termoodporny papier fotograficzny. Na koniec zostaje on pokryty specjalną ochronną warstwą. Dzięki wykorzystaniu takiej technologii zdjęcia cechuje wysoka jakość oraz odporność. Nie będą blakły pod wpływem promieni UV tak jak w przypadku zdjęć drukowanych na zwykłej atramentówce. Warto jednak wspomnieć, że urządzenia te mają dość ograniczone formaty wydruku. Zazwyczaj nie ma możliwości druku A4 i nie nadają się to standardowych działań biurowych.

Jeśli Twój wybór padnie na profesjonalną atramentową drukarkę do zdjęć, warto zdecydować się na model bazujący na większej ilości kolorów tuszy np. 6 lub 8. Dzięki temu uzyskasz fotografie o doskonałym odwzorowaniu kolorów. Choć warto pamiętać, że zwiększy to koszta eksploatacji samego urządzenia.

Niezależnie czy zdecydujesz się na drukarkę termosublimacyjną, czy atramentową warto poszukać urządzenia wyposażonego w akumulatory, co umożliwi korzystanie z niego podczas podróży, czy sesji plenerowych.

Na jakie parametry i funkcje zwrócić uwagę przy wyborze drukarki do zdjęć?

Jakie jeszcze funkcje powinna posiadać drukarka do zdjęć, by była wygodna i praktyczna w użytkowaniu? Oto kilka przydatnych rozwiązań.

  1. Łączność bezprzewodowa. To wygodna opcja niezależnie od typu drukarki, jaki wybierzesz. Umożliwia przesyłanie zdjęć z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth.
  2. Obsługiwane formaty. Tak, jak wspomnieliśmy powyżej drukarki termosublimacyjne, zazwyczaj nie drukują formatów A4 i większych. Drukarki atramentowe dają większą możliwość wyboru. Można bez trudu dostać modele, które drukują małe formaty zdjęciowe, np. 10 × 15, jak i duże A4 lub A3.
  3. Rozdzielczość wydruku. Ma zasadnicze znaczenie na jakość zdjęcia. Drukarki termosublimacyjne oferują druk w rozdzielczości 300 dpi, co odpowiada rozdzielczości 4800 dpi drukarek atramentowych. Jednak wysokiej klasy atramentówki mogą drukować również w wyższej rozdzielczości 5760 × 1440 dpi.
  4. Łatwość obsługi, choć nie jest to może najważniejsza kwestia, jednak ma ona zasadnicze znaczenie przy codziennej eksploatacji.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here