Profesjonalna lustrzanka lub bezlusterowiec byłby niczym nie wartym korpusem, bez wysokiej jakości obiektywu. To soczewki zamknięte w walcowatej obudowie niosą obraz, a aparat go zapisuje. Każdy etap jest ważny biorąc pod uwagę najwyższą jakość obrazu. Jaki obiektyw do aparatu zatem kupić aby sprostał nasze wymagania?

Jaki obiektyw do aparatu?

Jaki obiektyw do aparatuTo nie jest proste pytanie i należy odpowiedzieć sobie na kilka kolejnych, aby odpowiednio dobrać sobie szklane oko do swojego korpusu. Mając aparat warty tysiąc złotych i nie myśląc o zakupie lepszego przez kolejne kilka lat, nie ma sensu zakupywać obiektywu za 3 tysiące złotych. Taki aparat nie będzie w stanie wykorzystać potencjału tego szkła i jest zwykłym wydawaniem pieniędzy w błoto. Za tą cenę możemy kupić trzy równe obiektywy, które prawdopodobnie zaspokoją nasze potrzeby w pełni. Dlatego trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy to co masz teraz, będzie dla ciebie wystarczające za 3-4 lata i jakie wiążesz plany ze swoim hobby.

Kolejna sprawa jest oczywista, jaki rodzaj tego obiektywu potrzebujemy. Stało czy zmienno ogniskowy? Z reguły bywa tak, że ten pierwszy może dać nam lepszą jakość obrazu przy podobnej kwocie. Problem w tym, że jest mało uniwersalny a tzw zoom mamy nożny jedynie. Ten drugi będzie bardziej uniwersalny i lepszy dla początkujących fotografików. Jeżeli wybierasz obiektyw do fotografowania portretów to zmienno ogniskowy raczej nie będzie potrzebny. Stałka 70 mm dla pełnoklatkowca będzie odpowiednim wyborem, dla mniejszych matryc większa ogniskowa będzie lepsza (przelicznik).

Fotografowanie krajobrazu i architektury

W teren, krajobrazy i architekturę polecam bardziej zmienną ogniskową i dwa różne obiektywy. Pierwszy szerokokątny około 10-20 dla szerszego pola i fotografowania wnętrz. Drugi już z większą regulacją ogniskowej, 50-130, 80-200 zależy co komu lepiej pasuje. Początkującym polecam kupić najlepszy korpus i zwykły zmienno ogniskowy obiektyw. Poprzez naukę i wypracowanie swojego stylu, oraz poznanie co nas „kręci”, wybierzemy w przyszłości świadomie swój obiektyw z prawdziwego zdarzenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here