najtańsza klawiatura mechaniczna

Klawiatury mechaniczne zyskują ostatnio coraz większą popularność. Trend ten jest widoczny zwłaszcza w środowiskach profesjonalnych (bądź też do takiego statusu aspirujących) graczy lub tzw. zaawansowanych użytkowników komputera. Przeciętny „user”, taki który wykorzystuje komputer głownie do przeglądania internetu czy do pisania raportów, nie ma zwykle pojęcia o istnieniu podobnego urządzenia.
Jeśli zaliczasz się do tej drugiej grupy, koniecznie powinieneś / powinnaś przeczytać ten artykuł o korzyściach płynących z używania takiego urządzenia jak najtańsza klawiatura mechaniczna.

Klawiatury membranowe i mechaniczne

Zaczynając od początku warto nadmienić, że klawiatury zasadniczo można podzielić na dwie kategorie (ze względu na budowę): membranowe i mechaniczne. Pierwszy rodzaj to znane wszystkim, standardowo spotykane jako wyposażenie komputera. Takie rozwiązanie działa na podobnej zasadzie jak pilot do telewizora czy klawisze w kalkulatorze. Po naciśnięciu przycisku umieszczona pod nim guma ugina się powodując zetknięcie się elementu klawisza z płytką drukowaną i zarejestrowanie akcji. Zaletą tego typu klawiatur jest przede wszystkim niska cena i wytrzymałość pozwalająca „zwykłemu zjadaczowi chleba” na dość długie użytkowanie. Oczywiście są modele lepsze i gorsze, ale te z najwyższej półki mogą wytrzymać maksymalnie 20 milionów kliknięć, co w porównaniu do ich mechanicznych odpowiedników nie jest wielkością imponującą.

Klawiatury mechaniczne to z kolei urządzenia oparte na technologii stosowanej już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, która jak się okazuje, jest rozwiązaniem, pod wieloma względami lepszym, od nowocześniejszych pomysłów. Potwierdza to zwłaszcza żywotność mechanizmów mogących wytrzymać 50 milionów uderzeń, czyli ponad dwa razy więcej niż najlepsze klawiatury membranowe. Biorąc pod uwagę ceny tych ostatnich, to zakup „mechanika” wydaje się bardziej ekonomicznym posunięciem.
Zasada działania urządzenia to umocowanie każdego klawisza na osobnym przycisku mechanicznym (jego trzon stanowi sprężyna). Taka konstrukcja jest nie tylko niezwykle wytrzymała, ale również posiada szereg innych zalet.

Najtańsza klawiatura mechaniczna

Nawet najtańsza klawiatura mechaniczna znacząco podnosi komfort użytkowania (twierdzenie na podstawie subiektywnych opinii użytkowników) i przyśpiesza pracę. Można na niej pisać dużo sprawniej niż na tradycyjnym keybordzie, ponieważ klawisze wracają do pozycji wyjściowej dużo szybciej. Różnicę odczuwa się także podczas grania w gry zręcznościowe gdzie istotna jest nie tylko spostrzegawczość i szybkość reakcji, ale również tempo w jakim jesteśmy w stanie uderzać w przyciski. Powyższe zalety są szczególnie cenione przez osoby, które dużo piszą (np. programistów, dziennikarzy).
Wadą klawiatur mechanicznych są, oprócz ceny oczywiście, także jej dość spore rozmiary i waga. Przeciętny keybord waży około kilograma, ale biorąc pod uwagę fakt, że przez większość swojego „życia” będzie sobie leżał na biurku, ta cecha nie powinna być dla nikogo szczególnie uciążliwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here