Pole magnetyczne?… Ależ to bardzo proste!

0
1272

Dzisiaj temat dla wszystkich tych osób, które pragną sama wytworzyć sobie pole magnetyczne. Wielu osobom wydaje się to nierealne w warunkach domowych, jednak my udowadniamy, że wystarczy jedynie wyposażyć się w specjalne urządzenia i podłączyć je do sieci elektrycznej. Tymi urządzeniami będą tzw. Cewki Helmholtza, które można zakupić np. u firmy Hik-consulting.

Jak działają Cewki Helmholtza?

W dzisiejszym artykule chcieliśmy przedstawić wam cewki HELMHOLTZA, które generują silne pole magnetyczne, a to pozwala skalibrować miernik natężenia pola. Dzięki temu geometria cewki pozwala dokładnie zdefiniować ustawienia natężenia pola magnetycznego. Cewki można zasilać przy pomocy prądu zmiennego lub sieci zasilania układu dopasowująco – ograniczającego. Taki układ jest zbudowany z dwóch cewek położonych do siebie w stosunku równoległym. Te pozostają połączone szeregowo i to właśnie dlatego udaje się uzyskać takie same napięcie prądu, który płynie w tym samym kierunku. Trzeba wspomnieć, że odległość cewek od siebie jest równa promieniowi każdej z nich i to właśnie takie ułożenie generuje pole magnetyczne o bardzo dużej objętości.

Dlaczego to możliwe?

Wyjaśniając zasadę działania cewek Helmholtza, warto nadmienić, że planeta Ziemia posiada swoje własne pole magnetyczne. To występuje wokół planety i odpowiada polu dipola magnetycznego, którego południowy biegun magnetyczny znajduje się nieopodal Bieguna Północnego i analogicznie północy w okolicach Bieguna Południowego. Ze względu na fakt, że ziemia się obraca, bieguny nieustannie przesuwają się po powierzchni, a co za tym idzie, występują lokalne anomalie. Właśnie dlatego naszą planetę można nazwać naturalnym magnesem.

Cewki Helmholtza – zastosowanie

Pole magnetyczne wytworzone w warunkach laboratoryjnych pozwala do prowadzenia eksperymentów w warunkach sztucznie zaaranżowanych. Jednorodne pole magnetyczne wytwarzane przez Cewki Helmholtza jest określane jako wzorcowe i to właśnie ono będzie odniesieniem do wszystkich badań.

Cewki Helmholtza – gdzie kupić?

Cewki Helmholtza można skonstruować samemu, jednak istnieje dużo prostsze rozwiązanie. Wszystkim, którzy zastanawiają się, gdzie nabyć takie urządzenia przychodzimy z pomocą. Są one dosepne pod tym linkiem https://www.hik-consulting.pl/cewki-helmholtza.html. Znajdziemy tutaj cewki z różna ilością zwojów. Będzie to np. model HHS 5201-6 z 6 zwojami, ale także HHS 5201-132 z 132 zwojami. Dostępne są także wersje pośrednie, dlatego jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tutaj coś perfekcyjnie dopasowanego względem zapotrzebowania.

Podsumowując, cewki Helmholtza to urządzenia, dzięki którym w sztucznie zaaranżowanych warunkach można otrzymać pole magnetyczne. To dwie równolegle ułożone względem siebie cewki, które za pomocą specjalnych zwoju generują pole magnetyczne. W tym przypadku prąd płynie w tym samym kierunku, dzięki czemu pole pozostaje jednorodne. Pole magnetyczne wytworzone w taki sposób jest określane jako wzorcowe i właśnie dlatego może być z powodzeniem wykorzystywane w różnego rodzaju laboratoriach do prowadzenia testów. Stworzenie pola magnetycznego jeszcze nigdy nie było tak proste, wystarczy zwrócić się do firmy Hik-Consulting i zamówić cewki Helmholtza w dowolnej wersji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here