Przekaźniki instalacyjne – krótkie wprowadzenie w temat

0
963

Przekaźniki instalacyjne to urządzenia obecne w wielu układach i systemach, o których zastosowaniu niewielu z nas zdaje sobie sprawę. Tymczasem, sprawne funkcjonowanie oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji lub wentylacji nie byłoby możliwe bez obecności tych urządzeń. Pomagają nie tylko w sterowaniu ich pracą, ale także pozwalają na ich automatyzację. Przekaźniki są stosowane zarówno w budynkach o zastosowaniu przemysłowym, w dużym obiektach użyteczności publicznej (jak szkoły, szpitale, urzędy), a także w zwykłych gospodarstwach domowych. Poniżej przedstawiamy krótkie wprowadzenie w temat przekaźników instalacyjnych.

Przekaźniki instalacyjne – dla bezpieczeństwa i automatyzacji pracy

Przekaźniki instalacyjne to rodzaj przekaźników elektromagnetycznych o nieco odmiennej budowie i innym zastosowaniu. Z przekaźnikami instalacyjnymi spotykamy się przede wszystkim w tak zwanej automatyce budynkowej, w różnego typu instalacjach wymagających podpięcia do sieci elektrycznej.

Specyficzną cechą przekaźników instalacyjnych jest obecność diody sygnalizującej ich obecny stan pracy. Pozwala to na szybką diagnostykę tego, co dzieje się wewnątrz układu. Najczęściej, jeśli dioda świeci w sposób ciągły, oznacza to, że zasilanie działa w sposób prawidłowy.

Zazwyczaj przekaźniki instalacyjne umieszcza się w specjalnym typie obudowy, która jest przeznaczona do montażu w tak zwanej szynie DIN o rozmiarach 35 milimetrów. Instalacji dokonuje się za pomocą prostych, lecz bardzo solidnych zaczepów.

Parametry przekaźników instalacyjnych

Poszczególne dostępne przekaźniki instalacyjne różnią się najważniejszymi parametrami. W wyborze konkretnego typu przekaźnika warto zwrócić na nie uwagę, by uniknąć nieudanego zakupu.

Napięcie znamionowe to pierwsza istotna cecha. Oznacza ona napięcie zasilania cewki. Nadaje się ona do zasilania zarówno prądem o napięciu 24V – stałym, jak i przemiennym – a także o napięciu przemiennym 230V. Należy jednak pamiętać, że przewody należy podłączyć do konkretnych, przeznaczonych do nich zacisków.

Maksymalne napięcie zestyków to parametr oznaczający maksymalne napięcie przewidziane dla styków przekaźnika.

Maksymalna moc łączeniowa oznacza maksymalną moc, którą można złączyć, wykorzystując dany przekaźnik. Parametr ten zależy od rodzaju instalacji, która będzie użytkowana za pomocą danego przekaźnika.

Prąd obciążenia oznacza wartość maksymalną prądu w momencie załączenia danego przekaźnika.

Wytrzymałość danego przekaźnika oznacza jego odporność na szkodliwe działania. Oczywiście jest ona zależna w pewnym stopniu od materiałów użytych w produkcji danego przekaźnika. Najczęściej podana jest wytrzymałość odnosząca się do oddziaływań elektrycznych oraz mechanicznych. Warto podkreślić, że wytrzymałość elektryczna jest zazwyczaj niższa niż wytrzymałość mechaniczna.

Gdzie kupować przekaźniki instalacyjne?

Osobom poszukującym sprawdzonych i zaufanych dostawców przekaźników instalacyjnych polecamy zapoznać się ze sklepem internetowym Hazbi. Hazbi przekaźniki to oferta przeznaczona zarówno do odbiorców prywatnych – osób pragnących usprawnić działanie systemów automatyki w swoim miejscu zamieszkania – jak i do przedsiębiorców. Do tej ostatniej grupy zaliczają się firmy montażowe, świadczące usługi elektryczne i elektrotechniczne, remontowe oraz liczne inne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here