Era aparatów analogowych dawno odeszła w zapomnienie. Urządzenia te, dawniej powszechne, w tej chwili używane są tylko przez najbardziej zapamiętałych miłośników fotografii, prawdziwych artystów lubiących trudne wyzwania. Od kilkudziesięciu już lat rynek został zdominowany przez techniki fotografii cyfrowej. Niesamowity w tej dziedzinie postęp techniczny i walka na bardzo konkurencyjnym rynku powodują powstawanie wciąż nowych modeli aparatów, nowych rozwiązań technicznych, a także – co bardzo korzystne dla klientów – stały spadek cen. Szczególnie warto zastanowić się lustrzanką. Jednak wybór lustrzanki cyfrowej nie jest prosty.
Jaki aparat spełni nasz wymagania?
Jeżeli nie jesteśmy fanem mody retro, a nasz aparat w smartfonie przestał nam wystarczać, pozostaje nam zakup dedykowanego aparatu cyfrowego. Wybór jest ogromny, a przed samym zakupem musimy sobie postawić pytanie – do czego będziemy używali naszego aparatu? Czy wystarczy nam zwykłe pstrykanie zdjęć na imieninach u cioci, sfotografowanie ładnego kwiatka w parku i dzieci na placu zabaw? W takim przypadku powinniśmy wybrać jeden z setek modeli aparatów kompaktowych. W tej kategorii możemy postawić na jednego z kilkunastu producentów, wybrać aparat mniejszy lub większy, wyposażony w zoom, czy nawet wodoszczelną obudowę. Prosty aparat kompaktowy kupimy za niewielkie pieniądze i właściwie zaraz po zakupie możemy zacząć przygodę z fotografią.
Wybór lustrzanki cyfrowej
Jeżeli jednak od procesu fotografowania chcemy czegoś więcej, pozostaje nam tylko wybór lustrzanki cyfrowej. To już zupełnie inny rynek i inna klasa sprzętu. O wiele bardziej wymagająca, droższa, ale jednocześnie dająca o niebo większe możliwości. Na tym rynku mamy właściwie kilku wiodących producentów do wyboru, ceny rozciągają się od kilkunastu do kilkunastu tysięcy złotych, a to przecież dopiero początek. Mając cyfrową lustrzankę każdego dnia uczymy się czegoś nowego, fotografujemy, ulepszmy swój warsztat, poznajemy nowe możliwości swoje i naszego sprzętu. Po jakimś czasie dostrzegamy, że sam aparat i podstawowy obiektyw to zbyt mało – chcemy więcej. Być może zainteresuje nas fotografia sportowa? Albo przyrodnicza, ze szczególnym uwzględnieniem macro? A może będziemy woleli robić zdjęcia portretowe? Każdy z tych wyborów to konieczność zakupu nowego obiektywu. A każdy nowy obiektyw to właściwie uczenie się wszystkiego od nowa, szlifowanie umiejętności, ćwiczenie i testowanie. Taka fotografia na pewno nie jest dla wszystkich – nakłady finansowe i czasowe będą ogromne – jednak satysfakcja i pełna kontrola nad procesem robienia zdjęć wynagrodzą nam te niedogodności.