Darmowy CRM

Dla każdego przedsiębiorcy, który sprzedaje własne usługi najważniejsze jest nie to, by nawiązać relację z klientem, lecz to, by klient pozostał na dłużej. W związku z tym, wiele firm wychodzi naprzeciw potrzebom takich przedsiębiorców oferując programy CRM, które z angielskiego oznaczają Customer Relationship Management. Jak sama nazwa wskazuje, dzięki programom CRM mamy możliwość utrzymania przyjaznej relacji z klientem, poprzez automatyzację wielu procesów na linii firma-klient. Program CRM to narzędzie wspierające pracę z zakresu działów marketingu, sprzedaży, obsługi klienta i zarządu. Istnieją trzy rodzaje systemów CRM.

Pierwszy z nich to CRM interaktywny, którego zadaniem jest obsłużenie wszystkich możliwych kanałów kontaktu klienta z naszą firmą. Drugi rodzaj systemu CRM to CRM operacyjny, którego zadaniem jest gromadzenie oraz przetwarzanie wszystkich uzyskanych informacji o kliencie. Umożliwia to kompleksową obsługę takiego klienta. CRM operacyjny odpowiada głównie za zadania z zakresu marketingu, wsparcia technicznego oraz sprzedaży.

Oprócz gromadzenia danych o kliencie, funkcją takiego CRM jest automatyzacja niektórych zadań, dotyczących powyższych zagadnień. Ostatnim rodzajem CRM jest CRM analityczny, którego zadaniem jest analiza klientów oraz ich zachowań. Widzimy zatem, że CRM jest bardzo potężnym narzędziem, które w znacznym stopniu ułatwia pracę z klientem, poprzez automatyzację wielu pracochłonnych procesów oraz gromadzenie danych. Każda firma, która świadczy jakiegoś rodzaju usługi lub zajmuje się sprzedażą towarów powinna posiadać takie narzędzie.

Na rynku dostępnych jest wiele płatnych programów CRM, w które warto zainwestować, jednak warto zauważyć też, że istnieje możliwość zainstalowania darmowego programu CRM. Jeśli chodzi o bezpłatny system, to bardzo ciekawym rozwiązaniem jest darmowy CRM firmy Hubspot. Jest to narzędzie bardzo funkcjonalne, które swoim działaniem niczym nie odbiega od płatnych systemów. Hubspot CRM zapewnia szereg niezwykle przydatnych funkcji. Warto zajrzeć na stronę istrategy.pl/sprzedaz/darmowy-crm-hubspot/, aby poczytać co nie co o tym narzędziu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here