Monety okolicznościowe są wybijane w związku z ważnymi wydarzeniami. Ich zadaniem jest upamiętnienie ważnych dla Polski wydarzeń oraz postaci. Ich zaletą jest to, że nie ma ich zbyt dużo, przez co stanowią nie lada gratkę dla kolekcjonerów i pasjonatów numizmatyki.
Monety okolicznościowe
Są specyficzne i wyjątkowe. Ich emisją zajmują się mennice państwowe w większości państw. Zasada jest jedna: im mniejszy nakład monet został wypuszczony do emisji, tym więcej jest taka moneta warta. W jakim sensie mierzyć wartość takiej monety? Niektórzy analizując pojawiające się monety szacują ich ewentualną wartość pieniężną. Jednakże ta grupa osób nie należy najczęściej do kolekcjonerów ani nawet pasjonatów numizmatyki. Zdecydowanie większa grupa osób przykłada do posiadanych monet wartość sentymentalną, traktując numizmatykę jako pasję. Sentymentalny wymiar pojawiających się monet okolicznościowych wiąże się często z wydarzeniami historycznymi, które w jakiś sposób są bliskie osobom nabywającym daną grupę monet.
Różnorodność monet okolicznościowych
Laicy często zastanawiają się jaką monetę należałoby kupić, aby była coś warta. Jednak nie należy to rozważać wyłącznie wartości materialnej, co niestety u wielu osób dyskwalifikuje numizmat jak coś cennego. Przeglądając monety numizmatyczne od Skarbnicy Narodowej warto zauważyć, jak szeroką różnorodnością się one cieszą. W ofercie są monety złote, srebrne, a także wykonane z różnych innych metali.
Wyjątkowość monet okolicznościowych
Każdy, kto chociaż raz przeglądał katalog numizmatyczny zapewne zauważył, jak wyjątkowe są to okazy. Ci, dla których numizmatyka to coś więcej niż zwyczajne zbieranie monet decydują się zazwyczaj na to, by nadać kierunek swojej kolekcji. Wówczas ich uwaga skupi się np. wokół monet okolicznościowych związanych tematycznie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości czy wydarzenia z czasów wojny, które miały duży wpływ na odbudowę niezależnego państwa.