Router do domu

Router to urządzenie, dzięki któremu możemy się cieszyć Internetem w całym naszym domu, zarówno za pomocą kabla ethernet, jak i sieci bezprzewodowej WiFi. Jak wybrać router do domu? Podstawową rolą routera jest rozdzielanie sygnału internetowego na wiele urządzeń.

Router do domu

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania routera? Zdecydowanie na rodzaj interfejsu WAN, czyli sposób w jaki będzie on połączony z naszym dostawcą internetu. DSL, albo router z wejściem RJ-11, to popularny standard z wejściem na kabel telefoniczny. Takie usługi oferuje na przykład Orange. Jeśli będziemy korzystać z usług innych dostawców, wybierzmy router z gniazdem RJ-45, czyli xDSL. Dla mobilnych dostawców internetu, router powinien mieć wbudowany modem z kartą SIM lub łączyć się z 3G/4G za pomocą portu USB.

Router do domuSprawdzone marki routerów to Linksys, Asus, a także NetGear. Warto również rozważyć firmy TP-Link, Netis i ZyXEL. Kolejną ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, kupując router do domu, jest standard Wi-Fi. Oznacza on wydajność w pasmach 2,4 GHz i 5 Ghz, na przykład router klasy N600 oznaczać będzie przepustowość 300 MB/s w pierwszym paśmie i tyle samo w drugim. Router AC750 powoli nam na przepustowość 300 + 433. Należy wybrać standard zgodnie z naszymi potrzebami.

Routery zawierają również szereg dodatkowych funkcji, na przykład dodatkowe porty USB (do których można podłączyć inne urządzenia), sieć gościnną, która działa niezależnie od sieci domowej, kontrolę rodzicielską czy kontrolę przepustowości. Droższe routery pozwalają na zarządzenie VPN czy na dostęp do chmury.

Należy pamiętać, że gdy już zakupimy router, ważne jest jego prawidłowe umieszczenie. Przeszkodą w przesyłaniu sygnału z routera do komputera będzie duża liczba grubych ścian czy mebli. Najlepszym wyjściem będzie ustawienie routera pośrodku mieszkania, by sygnał docierał równomiernie do wszystkich zakątków mieszkania, ale jeśli nie jest to możliwe, można rozważyć zakup wzmacniacza sygnału, który podłącza się do gniazdka elektrycznego i przekazuje sygnał WiFi dalej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here