Telewizory 4K – czy warto je kupić

Bardzo ważnym parametrem, nad którym należy się zastanowić przy zakupie telewizora, jest rozdzielczość obrazu, którą może on wyświetlić. Obecnie na rynku tych urządzeń możemy spotkać się z jej trzema podstawowymi rodzajami.
Po pierwsze – HD Ready – 1366×768 pikseli. Ta rozdzielczość to w tej chwili absolutne minimum, przeznaczone dla mało wymagających użytkowników i spotykane w modelach o mniejszej przekątnej ekranu. Po drugie – Full HD – 1920×1080 pikseli. W tej chwili jest to najbardziej popularny typ rozdzielczości, powszechnie dostępny we wszystkich rodzajach telewizorów. I wreszcie najnowszy standard to 4K czyli 3840×2160, dynamicznie wchodzący od jakiegoś czasu na rynek.

Telewizory 4K – czy warto je kupić

Telewizory 4K – czy warto je kupićJak łatwo zgadnąć, im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest wyraźniejszy i bogatszy w szczegóły. Dotyczy to jednak jedynie sytuacji, kiedy źródło obrazu dostosowane jest swoją jakością do odbierającego je telewizora. Jest to całkiem logiczne – jeżeli na telewizorze 4K wyświetlimy słabej jakości kanał telewizyjny nadający w standardzie SD (czyli jeszcze gorszym, niż HD Ready), to mimo zaawansowanych możliwości tego urządzenia, jakość obrazu będzie bardzo słaba. Pomyślmy więc nad rozsądnym wyborem – Telewizory 4K – czy warto je kupić? Odpowiedź na to pytanie jeszcze kilkanaście miesięcy temu nie była taka oczywista. Wśród nadawców telewizyjnych na dobre zadomowiły się kanały Full HD, a o 4K jeszcze nikt nie myślał poważnie.

Nadawcy 4K

Jednak w czasie ostatniego roku liczba nadawców emitujących program w najwyższej rozdzielczości znacząco wzrosła. W tej chwili takie kanały najłatwiej odbierać z satelity – na naszym niebie dostępnych jest ich już kilkadziesiąt. Kolejnym źródłem sygnału są płyty Blue Ray UHD, których wiele dostępnych jest w naszych sklepach. I ostatnie – najbardziej dynamicznie rozwijające się źródło – internet. Wielu sieciowych nadawców treści filmowych (na przykład Netflix) ma w swojej ofercie potężną bibliotekę dzieł w 4K.

Trend utrzymuje się, coraz więcej kanałów TV będzie przechodzić na wyższe rozdzielczości, podobnie coraz więcej treści internetowych będzie dostępnych w tym formacie. Nie ma się co zastanawiać – to dobry moment na wymianę starego odbiornika na telewizor 4K.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here