Q90R – odświeżony następca topowego telewizora QLED

Telewizory QLED to wciąż wiodąca linia odbiorników Samsung, która z nadejściem wiosny tego roku doczekała się swoistego odświeżenia. Telewizor Q90R to najmocniejsze urządzenie koreańskiego producenta wyświetlające treści w rozdzielczości 4K. Jakie innowacje oferuje ten nowy telewizor 4K w porównaniu z ubiegłorocznymi modelami?

Q90R – co nowego w roku 2019?

Jedną z najważniejszych innowacji, jaką wprowadził Samsung w swoich tegorocznych urządzeniach, jest zastosowanie procesu inteligentnego skalowania obrazu do wyższych rozdzielczości, co oczywiście znalazło swoje zastosowanie także w modelu Q90R (wcześniej wykorzystywał je wyłącznie telewizor 8K Q900R).

Dzięki algorytmom uczenia maszynowego, wspieranym przez sztuczną inteligencję, nawet materiał źródłowy o znacznie niższej jakości niż 4K powinien z powodzeniem cieszyć oko także na dużym telewizorze (takim jak np. telewizor 75 cali, który również znajduje się w ofercie). To bez wątpienia ciekawa innowacja i interesujące rozwinięcie dotychczasowego, klasycznego skalowania.

Rozszerzenie inteligentnych funkcji

Rok 2019 przyniósł też rozwinięcie funkcjonalności odbiornika. Nowy telewizor 4K potrafi przede wszystkim automatycznie ustawiać jasność ekranu w zależności od natężenia światła w pomieszczeniu. System potrafi także w taki sposób regulować dźwięk, by odpowiednio uwydatniać go w zależności od rodzaju transmisji lub od rodzaju emitowanego filmu.

Pewnym urozmaiceniom uległy możliwości trybu Ambient – czyli trybu, który pozwala na wyświetlanie różnych motywów bądź informacji na telewizorze po jego zgaszeniu. Co więcej, rozwinięte zostały także możliwości typu Smart TV – telewizor został wzbogacony o usługę AirPlay2 (kompatybilną z urządzeniami firmy Apple), zaimplementowano też asystenta Alexę – rozwijanego przez markę Amazon.

Udoskonalony obraz i ergonomia pracy

W bieżącym roku Samsung zaproponował poprawę kątów widzenia w swoich telewizorach. Zaproponował powłokę Ultra Viewing Angle – zaimplementowaną także w modelu Q90R. Pozwala ona na komfortowe oglądanie treści również spod większych kątów, co często było problemem we wcześniejszych urządzeniach.

Warto podkreślić, że w Q90R również zastosowano możliwość podłączenia urządzeń do zewnętrznego modułu One Connect – znanego już z wcześniejszych wersji telewizorów QLED. Przewód One Invisible Connection, który potrafi zastąpić większość dotychczasowego okablowania, odprowadzany jest do ukrytego gdzieś w pomieszczeniu modułu.

Jakie warianty modelu przygotowano?

Co ciekawe, w porównaniu z zeszłoroczną ofertą, model Q90R nie dysponuje żadnym wariantem zakrzywionego odbiornika, bez względu na to, czy będzie to telewizor 75 cali, czy też urządzenie o innych gabarytach. Najwidoczniej technologia curved nie przyciągnęła dostatecznej liczby chętnych użytkowników i została w tym roku zmarginalizowana.

Model Q90R dostępny jest w czterech wariantach rozmiarowych, tj. 55”, 65”, 75” i 82”.

Mocny telewizor 4K

Nowy telewizor 4K – Q90R to najmocniejszy model firmy Samsung potrafiący wyświetlać treści w rozdzielczości 4K („wyższy” jest tylko odbiornik 8K Q950R). Jest on podobny do ubiegłorocznego modelu, choć posiada względem niego kilka udogodnień i nowych rozwiązań. Nie jest to jednak tanie urządzenie: za telewizor 75 cali przyjdzie nam zapłacić ok. 19 999 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here